Zakup bluzy męskiej wydaje się stosunkowo prosty – wybierasz po prostu model, który Ci się podoba. Co jednak w sytuacji, gdy liczba fasonów i kolorów jest przytłaczająca? W takim wypadku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Do czego potrzebujesz tej bluzy?
Zacznij od przeznaczenia swojej bluzy. Inny model sprawdzi się na co dzień, inny do uprawiania sportu. Jesteś związany z konkretną dyscypliną? Zapewne są założenia, które sprawią, że będzie Ci ona bardziej służyła. Dla przykładu – bluzy do biegania wykonuje się ze specjalnych tkanin, które odprowadzają pot na zewnątrz, ale jednocześnie są one dość dopasowane, więc możesz czuć się niekomfortowo, używając ich w innych sytuacjach.
Rozpinana czy nie?
Suwak to jeden z najważniejszych elementów bluzy i nie ma tu jednego, słusznego wyboru. Jeśli bluza ma być zakładana w chłodne wieczory, to lepszym rozwiązaniem będzie model wkładany przez głowę. Suwak lub guziki przepuszczają chłodne powietrze i choć może wydać się to błahe, możesz w tym momencie odczuwać dyskomfort, a przecież chodzi o wybór bluzy, z której będziesz w każdym calu zadowolony. Jeśli jednak wiesz, że lubisz bluzę rozpiąć, często jest Ci za ciepło – lepiej postawić na model rozsuwany lub tzw. kangurkę, czyli bluzę z krótkim suwakiem przy szyi.
Z jakiego materiału?
Codzienne bluzy męskie najczęściej szyje się z grubszej bawełny. Dla każdego grubość ma jednak inne znaczenie, dlatego lepiej w tym wypadku posłużyć się precyzyjnym parametrem, jakim jest gramatura materiału. Jeśli szukasz ciepłej bluzy męskiej, jej gramatura powinna wynosić około 320 g/m2 lub więcej. Ubrania z cieńszego materiału sprawdzą się z kolei późną wiosną, w letnie wieczory i wczesną jesienią.
Bluzy sportowe, o czym już wspomnieliśmy, szyje się z syntetycznych tkanin funkcyjnych, które są najczęściej połączeniem poliestru, poliamidu i elastanu, także z dodatkiem bawełny. Wybierając bluzę z bawełnianą z dodatkiem syntetycznym, warto zwrócić uwagę na to, aby włókno naturalne występowało w przynajmniej 50%.
Dopasowana czy obszerna?
Kwestia kroju pozostaje ściśle związana z sylwetką, jednak nie jest to kryterium decydujące. Zacznijmy od tego, że każdorazowo bluzę należy dopasować do swojego rozmiaru. Jeśli nie wiesz dokładnie, jaka powinna być, skorzystaj z tabeli, którą przygotował producent. Daje to pewność, że model będzie leżał na Tobie tak, jak go zaprojektowano.
Zasadniczo, nawet jeśli wolisz na co dzień bluzy o obszerniejszym kroju, to jeśli szukasz ich do celów związanych ze sportem, lepiej jest wybrać model nieco bardziej dopasowany. Należy pamiętać o tym, że bardzo obszerna bluza nie będzie miała kontaktu z ciałem, przez co może być nam w niej chłodno w przypadku wietrznej pogody.
Z kieszeniami czy bez?
Kieszenie są z jednej strony wyborem wygodnym, jednak mogą nieco psuć efekt wizualny. Jeśli zależy Ci na wysmukleniu sylwetki, zrezygnuj z kieszeni całkowicie lub wybierz model z kieszeniami wpuszczanymi w szwy bluzy. Pamiętaj jednak, że worek kieszeniowy to zawsze dwie dodatkowe warstwy materiału i uwzględnij to przy dobieraniu rozmiaru swojej bluzy.
Jeżeli korzystasz z kieszeni, warto zwrócić uwagę na obecność suwaków. Są one z jednej strony praktyczne, ponieważ możesz je zapiąć i mieć pewność, że pieniądze, klucze czy telefon po prostu z nie wypadną Ci z kieszeni. Jeżeli jednak kieszenie służą Ci głównie do chowania dłoni przed zimnem to lepiej zrezygnować z suwaków, które mogą być nieprzyjemne dla dłoni.
Z kapturem czy bez?
Bluzy z kapturem sprawdzają się w chłodniejsze dni, ponieważ nie tylko chronią głowę przed zimnem, lecz także zakrywają kark. Zimą często można ich używać nawet wraz z czapką. Kaptur ma jednak swoje wady. Jeśli chcesz używać bluzy podczas pracy przy biurku lub poszukujesz jej do podróżowania autem, może Ci on przeszkadzać podczas opierania się. Bluzy z kapturem mają też nieco bardziej sportowy charakter, dlatego jeśli szukasz okrycia, które chcesz nosić również do pracy, lepiej zrezygnować z kaptura.
Jako okrycie wierzchnie czy pod kurtkę?
Wróćmy jeszcze do przeznaczenia bluzy, a konkretnie do tego, czy ma być ona okryciem wierzchnim, czy masz zamiar zakładać na nią kurtkę. Wiąże się to z dwoma parametrami – z grubością oraz obecnością kaptura. Jeśli kurtka także ma kaptur, to możesz estetycznie włożyć jeden element w drugi, jednak przy kurtce z kołnierzem nie zawsze będzie to wyglądało estetycznie. Jeśli jednak bluza ma być tylko okryciem wierzchnim, możesz wybrać model z podpinką lub bluzę ocieplaną syntetycznym futerkiem. Może Ci ona zastąpić kurtkę w porach przejściowych. Jedyne, o czym warto pamiętać to fakt, że kurtka nie będzie przeciwdeszczowa.
W jakim kolorze?
Kolor jest kwestią bardzo indywidualną. Najczęściej wybierane odcienie bluz to szary, czarny, granatowy i grafitowy. Jest to związane z łatwością dopasowania bluzy do innych części garderoby. Tak naprawdę jednak nie musisz się ograniczać. Twoja bluza może mieć nasycony, intensywny kolor lub wręcz być różnobarwna. Jeśli jednak nie masz tego typu ubrań w swojej szafie, warto przed zakupem przejrzeć garderobę, tak aby móc stworzyć idealny zestaw z nową bluzą.
Gładka czy z ozdobnikami?
Z kolorem bluzy wiąże się także kwestia jej ozdobników. Wiele bluz ma różnego rodzaje nadruki, naszywki i ozdobniki. Ponieważ jest to okrycie, które nosisz na wierzchu, możesz sobie śmiało na nie pozwolić. Jeśli jednak stawiasz na bluzę rozpinaną i masz wiele koszulek z nadrukami, to prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym wyborem będzie być może nieco nudna, ale pasująca do wszystkiego gładka bluza w stonowanym kolorze. Zwróć uwagę na produkty tego typu z firmy Woolrich, od najstarszego producenta okryć wierzchnich.
W jakim stylu?
Jeśli wiesz już, jakie podstawowe parametry powinna spełniać Twoja bluza, warto zastanowić się nad stylem, jak Ci odpowiada. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych trendów dla Ciebie.
Bluza w stylu akademickim
Jeśli bliskie są Ci klimaty drużyn sportowych z amerykańskich filmów, ten styl będzie dla Ciebie idealny. Są charakterystycznie stylizowane na wzór uniwersytetów z USA. Zazwyczaj są to bluzy nierozpinane, z kapturem lub bez. Częstym elementem jest płaska kieszeń na środku bluzy – tzw. kangurka. Marki, które chętnie projektują tego typu bluzy to La Martina i ICE PLAY.
Bluza surferska
Bliższa jest Ci moda rodem z Błękitnej fali? Bluzy w stylu surferskim stały się już kultowym elementem garderoby. Marka Save The Duck doskonale o tym wie i w każdej kolekcji umieszcza ciekawe propozycje tego typu bluz. Warto wiedzieć, że to całkiem nowa generacja odzieży, całkowicie pozbawiona elementów pochodzenia zwierzęcego, takich jak pióra, skóra czy futro, co wpisuje się z poszanowaniem środowiska, które jest bliskie osobom pływającym na desce.
Bluza żeglarska
Wolisz wodne klimaty, jednak w nieco bardziej eleganckim wydaniu? Jeśli pasjonuje Cię jachting, z pewnością spodobają Ci się wygodne i zarazem gustowne propozycje od Paul&Shark. Nie są to ugrzecznione bluzy, mają w sobie jednocześnie charakter i elegancję. Możesz wybrać model z kapturem lub bez.
Bluza pilota
Jeśli podobają Ci się ubrania w stylu Top Gun lub Maverick, rozpinane bluzy Aeronautica Militare są dla Ciebie. Prosty krój, kołnierzyk i emblematy dają niepowtarzalny klimat podniebnych lotów i elegancję pilota. Co ważne – nie trzeba mieć prywatnego odrzutowca, aby je nosić.
Bluza globetrotter
Dla ludzi gór i miłośników pieszych wędrówek ważna jest nie tylko odzież funkcyjna, lecz także taka, którą będą mogli nosić, gdy już zejdą ze szlaku. Do wyrażenia swojej pasji doskonale nadają się ubrania Napapijri – włoskiej ikony casualowego stylu. Bardzo często można na bluzach tej marki odnaleźć górskie motywy.
Uniwersalna markowa bluza
Gubisz się w stylach i po prostu lubisz dobrze się ubrać? Postaw na dyskretnie (aczkolwiek widocznie) logowaną bluzę znanego projektanta. Doskonałą propozycją może być bluza Emporio Armani – z młodzieżowej linii znanego domu mody Giorgio Armani. Marka proponuje bluzy dla każdego – rozpinane lub przez głowę, z kapturem oraz bez. Taka bluza w klasycznej czerni z pewnością będzie wyglądała dobrze w większości stylizacji.